Gelenek ve yenilik HUDORA şirketin en önemli özellikleridir. Yüksek kaliteli ve yenilikçi ürünler, piyasa ihtiyaçlarına sürekli uyum şirketin en büyük değeridir.

1919 yılında Hugo Dornseif 4 Ağustos’ta şirketi kurdu. İş fikri: buz pateni üretimiydi. İsminin baş harfleri de genç firmasının markası oldu. HUgo DOrnseif RAdevormwald.

İlk “tek parça buz pateni” ni HUDORA  üretmiştir.

HUDORA Dünya , Avrupa Şampiyonaları, Olimpiyat Oyunları ve Uluslararası yarışmalarda   Alman üst düzey patenciler tarafından başarı ile kullanılmıştır.

HUDORA her zaman değişen trendlere uygun olarak ürün gamını geliştirmiştir. 1950’lerde, tekerlekli paten (roller skate) moda olmuş, 1980’lerde de bu patenler ve kaykay ürünlerinde patlama yaşanmıştır. 1990’ların başında ise yeni nesil tekerlekli patenler (inline skate) ilk kez HUDORA tarafından kullanılmış ve kısa sürede Şirketin Pazar payı %20’yi aşmıştır.

1999 yılında HUDORA 80. kuruluş yılını kutlamış ve Düsseldorf, Cologne yakınlarında, Remscheid’ da ki yeni binasına taşınmıştır. O tarihten  bu yana, sistematik olarak  spor, oyun ve eğlence ile ilgili ürün yelpazesini genişletmektedir.

HUDORA,  ürün kalitesi ve geliştirdiği ürünler itibariyle Almanya’da bir çok ödüle layık görülmüştür.